Akkezdet Phiai
2008.07.03. 22:15
Nemsokára jön az új Kezdet Phiai lemez és ezzel kapcsolatban csináltunk egy interjút Said-al. Újonc és Saiid 1996 végén kezdték el együtt a közös munkát HTA (Higher Tone Alliance) néven, kezdetben csak zenék készültek, majd nagyjából egy fél év után kezdték el írni az első szövegeket - angolul.
Az ezt követő két évben egyre több alap és szöveg született meg, majd külső hatásokra évalamint belső indíttatásból egyaránt, a magyar nyelvet választották.
Ehhez magyar névre is szükség volt, így alakult át a HTA-ból a formáció Akkezdet Phiaivá 1999 közepén. Ekkor készültek olyan demó trekkek, mint a később hivatalosan is megjelent albumon található Phasskivan, Tartsdmegatávot, Újítanék, és olyanok is, amik demó verzióban járják körbe azóta is az országot, például a Spangli Rabja, vagy az Ittvakeringyé. Nagyjából ezzel egyidőben alakult meg a Saiidot és Farit, mint zenei producereket tömörítő Streetnoyz Entertainment, melynek első kézzel fogható munkái 2005-ben látnak napvilágot. A demó hanganyag Györemix! jóvoltából sokat pörgött az akkoriban nagy népszerúségnek örvendő Rocksteady Beats hiphop műsorban az EstFM rádión, majd kézről kézre terjedt tovább mindenféle változatban egyre messzebb a fővárostól. Akkezdet zenéi széles körben elterjedtek (az underground szcénán belül) és egyre több lett a fellépés. A kis klubok mellett olyan nagyszabású rendezvényeken is színpadra kerültek, mint a 2001-es RZA-show (Wu-Tang) a Pecsában, a Sportsziget, a Pepsi Sziget 2003-ban és 2004-ben, vagy a 2003-as DMC Championship, ahol a De La Soul-nak nyitottak 4000 ember előtt.
A fellépések által egyre jobban terjedt Akkezdet híre, így alakult, hogy a csapat felkérést kapott filmzene komponálására az 1 Hét című filmhez, ami a 2004-es amatőr szemlén került vetítésre, és a film megnyerte a zsűri különdíját, valamint a legjobb filmzenéért járó díjat is. A film egyik rendezője az a Császi Ádám volt, akinek új filmjében, az Undorgroundban Saiid is feltűnik majd egy rövid jelenet erejéig. A demó sikerességének köszönhetően elérkezett az ideje egy igazi stúdióalbumnak, ami nagyjából fedi is a demón található számok többségét. Ennek kapcsán került Akkezdet kapcsolatba a WacuumAirs labellel és Bobakrome-mal. Nagyjából fél év munka eredménye a 2004. április 10-én debütáló lemez: Akkezdet. A majdnem 80 percnyi hanganyagot tartalmazó LP szerzői kiadásban jelent meg az első független magyar hiphop label, a Wacuum Airs gondozásában, és legjobb tudásunk szerint az első teljes szövegkönyves magyar hiphop lemez. Az albumon a zenéket egy kivételével Saiid készítette (A Van Gond c. trekk a Streetnoyz gondozásában készült). A mastering Bobakrome keze munkája, a borító designját a Digital Reality készítette, a szövegkönyvet pedig moto. Akkezdet című LP számos magazinban és internet oldalon kiemelten jó kritikát kapott, így a Akkezdet Phiaival együtt a WacuumAirs is nagyobb teret kapott a hazai zenei téren.
Sziasztok! Az új lemez megjelenési dátuma már nyilvános? Kb. mikorra kerül ki a boltokba?
Az előző kinyilatkoztatásokból kiindulva nem szeretnénk semmilyen konkrét dátumot megjelölni, az albumot idén szeretnénk a boltokban tudni, de erre sincs semmilyen garancia tudván, hogy hogyan működik egy album elkészítése.
Mi lesz az album címe és hol készült a lemez anyaga?
A lemeznek még nincs meg a végleges címe, munkacímek voltak már, de ezeket nem szeretnénk nyilvánosságra hozni. Az album a Realistic Crew stúdiójában készül Krizo és Chabz közreműködésével.
Kik készítették a zenéket és kik lesznek a közreműködők?
Az album egyik részét zeneileg Saiid készíti -hasonlóan az első lemezhez-, a többi trekk a Realistic Crew munkáját dicséri, rajtuk kívül még Cadik készít alapokat a Membrántól, Vanistől és Craintől kaptunk zenéket, természetesen Fari is a Streetnoyzból dob legalább egy trekket, és Bobakrómnak is örülnénk, ha megtisztelné a második lemezt egy muzsikájával. MC-ként nem sok közreműködő lesz, előreláthatólag Zeek -szintén a Membránból, és Bobakrome, de ez még bőven változhat.
Mi az oka hogy eddig vártatok az albummal?
Amikor a debüt album kijött, az utána lévő interjúkban azt mondtuk, hogy nemsokára nekiállunk az újnak... Ehhez képest a dolgok úgy alakultak, hogy közösen kezdtünk dolgozni a Fhészek lemezen, Bobakrome Direkt Torz albumán, Steve szólóján, és közben folyamatosan azon voltunk, hogy létrejöjjön egy fullos Wacuum stúdió, ahol nyugodtan lehet majd dolgozni. Ezek a munkálatok eléggé elhúzódtak, és sajnos a stúdió sem jött össze. Miután világossá vált, hogy a közeljövőben nem lesz Wacuum stúdió, elkezdtük keresni a helyeket, hogy hol lehetne összetenni az új anyagot, és persze ezzel egyidőben folyamatosan készültek az új trekkek, össze is lett téve Újonc Peti "Parkoló C. Gyula" szóló albuma, amit a régi Realistic Stúdióban rögzítettünk a Toldi Mozi pincéjében. Ez az anyag technikai problémák miatt elszállt, és archiválás hiján eltűnt konkrétan szinte az egész. Újra lettek véve a cuccok, új zenékre, de az ilyesfajta munka már kicsit nyögvenyelős. Ekkora már tudtuk, hogy az RC-vel fogunk közösen dolgozni az új Akkezdet anyagon is, viszont ekkoriban jelent meg körülöttünk a zenekar, mert a slam poetry-s, verses cuccokat, és a debüt album anyagát is mindig is szerettük volna élő zenére (is)hozni, ezért a szabadidőnket a stúdió helyett a próbák kötötték le, és túl nagy nyomás nem volt rajtunk olyan szempontból sem, hogy az emberek valóban megunták volna az első albumot, hiszen a mai napig -5 év elteltével- is folyamatosan hívnak minket fellépni. Természetesen ehhez az is hozzátartozik, hogy az album után számos lemezen megjelentünk közreműködőként, tehát új trekkek bőven készültek -akár egy komplett albumot is össze lehetne lassan állítani belőlük.
Jelenleg a dupla album egyharmadával vagyunk készen, tanultunk az eddigi kijelentésekből, és már mindenkinek azt mondjuk, hogy idén lesz lemez, de még az sem biztos. Mindennek megvan az oka, örülünk hogy nem dobáltuk a lemezeket, az elsővel felállítottunk egy standard minőséget, feltettük a lécet a szakmának, és a másodikkal is ezt fogjuk hozni, ehhez kellett is ez a jópár év, a folytonos megújúlás és változás új témákat hoz, új köntösben, természetesen a már megszokott és emellett teljesen új Kezdet stílusban is.
A hazai és külföldi eloadók közül kik motiváltak?
A hiphop jelenlegi "állapota" külföldön nem a legszimpatikusabb nekünk, akik képben vannak, azoknak nem kell magyarázni ennek a miértjét, az igazi érték tűnt el belőle, azok a dolgok, amik miatt megszerettük és magunkévá tettük ezt a világot. Az itthoni helyzet pedig az, hogy míg régen 10 év késésssel történt meg minden, kicsit felgyorsultak mostanra az események, tehát kb pont a kinti aranykorszak az, amit itthon átugrottak az arcok, és kezd itt is furcsa irányba tolódni, már a nagyanyánk is reppel, eredetiséget pedig tényleg csak elvétve lehet tapasztalni. Egymást inspiráljuk és motiváljuk állandó jelleggel, ez adja meg Akkezdet folyamatosan változó egyensúlyát.
Köszönöm a riportot és további sikereket kívánok nektek!
Mi is kívánunk nektek további sok sikert! Grat az oldalhoz!
|